Centrum jednodenní chirurgie a ortopedie
- Oddělení
- Centrum jednodenní chirurgie a ortopedie
prim. MUDr. Jindřich Šebor
Bc. Ivana Stahlová, DiS.
Květnem 2010 byl v naší nemocnici zahájen provoz Centra jednodenní chirurgie a ortopedie. Jde o nové a nadstandardně vybavené chirurgické pracoviště se zaměřením na operační výkony v rámci tzv. jednodenní chirurgie.
Prováděné výkony
Co je to jednodenní chirurgie?
Jde o obor s krátkou - do 3 dnů - či velmi krátkou - do 24 hodin - hospitalizací.
Jaké jsou výhody jednodenní chirurgie?
Větší část pooperační doby nemocný stráví doma, ve svém známém prostředí a se svými blízkými. Je menší psychický stres nemocného spojený s pobytem v nemocnici a tím i rychlejší návrat k normálnímu způsobu života, nevyskytují se infekční komplikace spojené často právě s hospitalizací. Z tohoto důvodu je nutný určitý výběr nemocných vhodných pro jednodenní chirurgii.
Výběr nemocných pro režim jednodenní chirurgie je plně v kompetenci lékařů Centra. Dále je nutné, aby nemocní měli dobré rodinné zázemí. Proto jsou nemocní vybraní pro jednodenní chirurgii vyšetřeni jednak chirurgem či ortopedem tohoto pracoviště a následně anesteziologem, který určí závažnost přidružených onemocnění a eventuálně nemocného doporučí k výkonu v klasickém nemocničním zařízení. K tomu slouží ambulance – chirurgická, ortopedická, anesteziologická.
Operace jsou prováděny na nadstandardně vybavených dvou operačních sálech, které splňují nejpřísnější kritéria pro laparoskopické a artroskopické výkony.
Nemocní jsou hospitalizováni v 8 nadstandardně vybavených pokojích na celkem 16 lůžkách.
Obecné dotazy
Naše zařízení je smluvním partnerem většiny zdravotních pojišťoven, tudíž je péče včetně operací hrazená ze zdravotního pojištění. Za vyšetření se hradí jen regulační poplatky jako v jiných zařízeních. Za hospitalizaci se vybírá jednorázový paušální poplatek 2 000 Kč, bez ohledu na počet dnů. Při tzv. krátkodobém pobytu, kdy pacient odchází domů ještě týž den operace se platí poplatek pouze 500 - 700 Kč.
Pacient je řádně poučen o dalším pooperačním režimu, vybaven léky proti bolesti, má telefonní kontakt na konkrétního lékaře, kterého může kdykoli kontaktovat a je naplánován termín kontroly. Propouští se vždy za doprovodu rodinného příslušníka či jiné dospělé osoby.
Doba hospitalizace se vždy odvíjí od konkrétního typu operace a stavu pacienta. Naprostá většina pacientů odchází domů následující den po operaci, pokud je však nutné, zůstávají v naší péči více dnů.
Čekací doby jsou v průměru mezi 3 - 4 týdny.
Ano, je možné navštívit naše zařízení i bez doporučení. Vhodné je telefonicky se objednat a domluvit k vyšetření na příslušné ambulanci – chirurgie či ortopedie.
Je možné využít objednání na konkrétní čas. Tento způsob objednání je v našem zařízení preferován.
Adresa
Kotíkovská 17, 19
323 00 Plzeň
Dostupné rovněž tramvají č. 4 nebo nově autobusem č. 27.
Dotazy anestezie
Naši pacienti odcházejí do domácí péče v doprovodu dospělé osoby. Její přítomnost doporučujeme nejméně na dalších 24 hodin. V této době také neřiďte motorové vozidlo, nepijte alkoholické nápoje, neprovádějte činnost vyžadující koordinaci (péče o dítě, práce se stroji, s nožem, vaření). Také nečiňte žádná důležitá rozhodnutí, nepodepisujte právní dokumenty.
Asi týden po výkonu můžete pociťovat mírné bolesti hlavy, bolesti v krku, emoční labilitu, krátkodobou závrať po změně polohy, můžete také hůře snášet alkohol.
Formulář s požadovanými vyšetřeními dostanete na chirurgické nebo ortopedické ambulanci v době, kdy se rozhodne o Vašem výkonu v centru. Tato vyšetření pak provede Váš praktický lékař nebo internista podle typu přidružených chorob. Platnost výsledků je většinou 1 měsíc. V případě potřeby Vám požadovaná vyšetření zajistíme v naší nemocnici.
Díky moderním postupům, anestetikům, a také erudici a praxi našich anesteziologů není řada komplikujících onemocnění překážkou v operaci v našem centru. Na podkladě předoperačního vyšetření se o vašem konkrétním případu dohodnete během anesteziologického vyšetření na naší ambulanci. Snažíme se pacientům vyjít vstříc, někdy je ale nutné vyhledat pracoviště vyššího typu, zejména s ohledem na nutnost delší pooperační péče. V takovém případě Vám rádi poskytneme pomocné informace.
Možnost výběru anestezie je ovlivněna danou operací a Vašimi komplikujícími onemocněními. Snažíme se vyhovět Vašim preferencím, ne vždy je to ale možné. Rozhodnutí uděláte společně s vaším anesteziologem během vyšetření v anesteziologické ambulanci asi týden před plánovaným výkonem.
Dotazy chirurgie
Subjektivně i objektivně vnímané změny v mléčné žláze vyžadují vždy odborné vyšetření, kterým je nutné vyloučit zhoubné (maligní) onemocnění, event. toto onemocnění diagnostikovat v co nejčasnějších stádiích a plánovat adekvátní léčbu. V rámci mamologické poradny nabízíme našim klientům odborné vyšetření a konzultaci, ve spolupráci s radiodiagnostickým oddělením komplexní diagnostiku, včetně odběru biologického materiálu na histologické zpracování (biopsie). Při průkazu patologické léze plánujeme operační řešení v rámci Centra jednodenní chirurgie (v indikovaných případech), případně směřujeme na chirurgické pracoviště s běžným režimem.
U řady klientů jsou při vyšetření zjištěny změny, které nevyžadují operační řešení, ale zasluhují vyšší a intenzivnější stupeň sledování, které rovněž naše poradna nabízí.
Navštivte svého ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří a případně Vás odešle k dalšímu vyšetření angiologem (lékař, který se specializuje na onemocnění cév) nebo k chirurgovi. Vždy je vhodné doplnit vyšetření žil ultrazvukem, kde se posoudí průchodnost a postižení žilního systému. O případném operačním řešení rozhoduje chirurg po vyšetření a zhodnocení nálezu.
Toto je složitá problematika, kdy je nutné provést komplexní vyšetřovací proces, aby byla nalezena příčina obtíží. Pokud veškerá provedená vyšetření nepomohou k objasnění příčiny potíží, je možno provést diagnostickou laparoskopii, kdy se kamerou prohlédne dutina břišní. Tyto potíže mohou způsobit předchozí operace, po kterých dochází následně ke vzniku srůstů. Jinak než laparoskopií nelze tyto srůsty diagnostikovat. Výhodou je, že je lze současně při zjištění přerušit a potíže vyřešit.
V tomto případě by jste měl navštívit svého praktického lékaře v nejbližším možném termínu. Každý člověk, který pozoruje krev ve stolici měl být vyšetřen a následně by měl podstoupit vyšetření tlustého střeva - nejčastěji tzv. koloskopii, kterou se prohlédne celé tlusté střevo a mohou se rovnou odebrat vzorky na histologický rozbor. Pokud se vyloučí závažná onemocnění střeva, která mohou způsobovat přítomnost krve ve stolici, bývají nejčastější příčinou hemoroidy a praskliny konečníku, které často tyto příznaky způsobují. Lze je úspěšně řešit operačními metodami.
Tento problém je v současné populaci značně rozšířený a procento se nadále zvětšuje. Pálení je způsobeno navracením žaludečních kyselin do jícnu, k čemuž běžně nedochází. Kyseliny, které jsou běžné v žaludku, mohou postupně v jícnu způsobit zánětlivé změny, pokud se stav dlouhodobě neřeší. Příčin bývá mnoho: stres, nevhodná strava, obezita. Tato problematika spadá plně do kompetence lékaře – gastroenterologa, který dostupnými metodami dokáže bezpečně posoudit míru postižení či příčinu. Je možné tyto potíže plně léčit pomocí vhodných léků, ale pokud je léčba neúspěšná, nastupuje řešení operační.
S největší pravděpodobností se jedná o kýlu. Ta vzniká při oslabení stěny břišní, kde v určitém místě dojde ke vzniku defektu, kterým se „tlačí" obsah skrz tento otvor. Kýla se časem postupně zvětšuje a již nikdy nedojde ke spontánnímu zacelení defektu. Musí se řešit pouze operačně. Vždy je dobré podstoupit operaci dříve a nečekat, než dojde ke značnému zvětšení kýly. Nebezpečné je, když se obsah této kýly uskřine a stane se značně bolestivým. V tomto případě se jedná o akutní stav,který je nutno řešit okamžitě operačním zákrokem. Defekty vzniklé ve stěně břišní již nelze cvičením zpevnit jak si laická veřejnost často myslí.
Pokud jste doposud nenavštívil z tohoto důvodu lékaře, bylo by vhodné se k tomu odhodlat. Veškeré potíže je dobr řešit včas, aby jste se vyhnuli možným potížím. Příznaky jako je bolest v nadbřišku a pravém podžebří v závislosti na jídle či stresu jsou časté při onemocnění žlučníku. V tomto případě je nejjednodušší provést ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Pokud se prokáží žlučové kameny, měl by Vás ošetřující lékař doporučit ke konzultaci k chirurgovi. Pokud máte tento charakter potíží a kameny jsou prokázané, je vhodné zvážit operační zákrok – odstranění žlučníku spolu s kameny. V dnešní době se tyto zákroky provádí téměř výhradně laparoskopicky.
Jsme smluvním partnerem pojišťoven:
- 111 Všeobecná zdravotní pojišťovna
- 201 Vojenská zdravotní pojišťovna
- 205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
- 207 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
- 211 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Veškerá zdravotní péče je hrazená ze zdravotního pojištění.
Platí se pouze jednorázový hospitalizační poplatek za nadstandard 2000 Kč, při krátkodobé hospitalizaci s propuštěním týž den pouze 500 Kč.
Ceník nadstandardní péče v CJCHO
Lůžko – celkový pobyt hospitalizace 1 a více dní/paušální sazba | 2 000 Kč |
Lůžko – krátkodobý pobyt (dimise do 12 hod) | 1 000 Kč |
Lůžko – krátkodobý pobyt (lok. anestezie, dimise do 6 hod) | 500 - 700 Kč |
Lůžko pro rodinného příslušníka pacienta | 1 000 Kč |
Lůžko – hospitalizace o den dříve | 1 000 Kč |
Ceník spotřebního materiálu nehrazeného ze zdravotnického pojištění
Radiofrekvenční katetr pro endoluminární uzávěr varixů DK (VNUS) | 18 000 Kč |
Operace varixů (Clarivein – mechanicko–chemický uzávěr) | 25 000 Kč |
Stapler pro operaci hemoroidů – Longova metoda (pro ev.samoplátce) | 18 000 Kč |
Kadaverózní štěp k plastice vazů (BTB) | 13 000 Kč |
Léčba autologní plazmou (PRP) | 6 000 Kč |
Endoskopický nůž na operaci KT (karpálního tunelu) | 8 000 Kč |
Plastové fixace
ruka, zápěstí, předloktí |
700 Kč |
Plastové fixace
noha, hlezno, bérec |
800 Kč |
Plastové fixace
větší fixace (např. přes loket) |
800 Kč |
Ceník výkonů nehrazených ze zdravotního pojištění
Odstranění kožní léze (mateřské znaménko apod.)
jedna léze – obličej |
900 Kč |
Odstranění kožní léze (mateřské znaménko apod.)
každá další – obličej |
á 500 Kč |
Odstranění kožní léze (mateřské znaménko apod.)
jedna léze – ostatní |
700 Kč |
Odstranění kožní léze (mateřské znaménko apod.)
každá další – ostatní |
á 400 Kč |
Sklerotizace varixů DK (první sezení) | 900 Kč |
Sklerotizace varixů DK (každé další sezení) | á 600 |
Operace zarostlých nehtů + plastika (mimo akutní stavy) | 1 500 Kč |
Analgosedace (za přítomnosti anesteziologa) | 2 100 Kč |
Zpráva pro pojišťovnu (odškodnění úrazu) | 500 Kč |
Výpis ze zdravotní dokumentace na žádost | 400 Kč |
Administrativní úkon (nesouvisející s léčebně preventivní péčí) | 300 Kč |
Ošetření pacienta bez zdravotního pojištění | dle sazebníku |
Ošetření cizince | dle sazebníku |
Ceník přímých plateb na úseku anestezie CJCHO Privamed
Analgosedace ke kolonoskopii | 2 100 Kč |
Regionální anestezie (foot block) – k tlumení poopeperační bolesti | 1 000 Kč |
Nitrokloubní podání lokálního anestetika | 600 Kč |
Ceník plateb za osobní volbu lékaře (v souvislosti s výkonem)
Primář, vedoucí ortopedie, anesteziologie | 10 000 Kč |
Ostatní lékaři | 6 000 Kč |