„Poklady Lochotína“ v areálu plzeňské nemocnice Privamed

„Poklady Lochotína“ v areálu plzeňské nemocnice Privamed

„Poklady Lochotína“ v areálu plzeňské nemocnice Privamed
15. 10. 2013 | editor | 5320× přečteno

Během letošního podzimu realizuje sdružení Maják Plzně projekt „Poklady Lochotína“, podpořený společností Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015 a Místními akčními skupinami Plzeňského kraje, který si klade za cíl obnovit staré tradice kdysi významného lázeňského parku. 

15. října 2013 byly u prameniště Kopeckého pramene v areálu Městské nemocnice Plzeň, Privamed, a. s., ve spolupráci s nemocnicí Privamed a také s nejmladší generací - dětmi z Minijesliček Vinice - opětovně zasazeny čtyři vzrostlé stromy v duchu lékaře Bernarda Říhy. 

Plzeňský lékař Bernard Říha (1740 – 1794), praotec vidiny Lochotína coby lázeňského centra našeho města, nechal u pramene vysadit čtyři stromy a na smrtelné loži pronesl větu: „Lochotín chová veliký poklad v sobě. Nechať potomci na blízku nově vysazených stromů hledají a onen poklad naleznou.“ Lidé se záhy seběhli na místo a hledali zlato a drahé kamení. Trvalo ještě pěkných pár let, než moudrý purkmistr Martin Kopecký ihned pochopil, že poklad nemusí mít hmotnou podobu, ale že se může skrývat v účincích léčivé vody. 

Další fáze projektu zahrnují ještě výsadbu jarních cibulovin v Lochotínském parku či obnovu oblíbeného Lochotínského poustevníka, který se tak po desítkách let vrátí v prosinci letošního roku zpět na své místo do poustevny pod Chotkovým sedátkem, aby znovu přinášel radost malým i velkým.