Zahájení provozu nového CT přístroje

Zahájení provozu nového CT přístroje

Zahájení provozu nového CT přístroje
21. 2. 2013 | Petra Vychodilová | 9363× přečteno

Nový přístroj CT zkracuje dobu vyšetření

Od listopadu loňského roku disponuje Radiodiagnostické oddělení Městské nemocnice Plzeň, Privamed a. s., novým přístrojem CT (výpočetní tomografie). Jedná se o model Siemens SOMATOM Perspective, který se řadí mezi světovou výkonnostní špičku ve své kategorii. Plzeňská nemocnice Privamed instalovala tento nový model jako vůbec první v České republice.

Přístroj CT je 64řadý – toto číslo udává, kolik datových stop (obrazů či řezů) je schopen snímat na jednu otáčku. Znamená to, že je zhruba 3-4krát rychlejší než dosud používaný 16řadý přístroj CT. Pro pacienta to přináší mnohem kratší vyšetření, resp. kratší dobu, po kterou nesmí dýchat.

Systém eMode zajišťuje co nejnižší dávku záření se zachováním dostatečné kvality obrazu rekonstrukčním algoritmem Saphire. Systém je vybaven technologií prokládané objemové rekonstrukce, díky čemuž lze docílit až 128 vrstev na jednu otáčku. Přístroj má délku gantry jen 67 cm se širokým vstupem (otvorem) 70 cm, což umožňuje pohodlněji provádět i intervenční výkony pod CT navigací.

Na přístroji se provádí vyšetření mozku, krku, hrudníku, břicha, ledvin pánve, končetin včetně jejich cévního systému. Přístroj se také používá k intervenčním výkonům, například při biopsii (odběru vzorku) nebo ke drenážím apod. Přístroj umožňuje i virtuální endoskopii, např. kolonoskopii – vyšetření tlustého střeva, pokud z nějakých příčin nelze provést klasické vyšetření pomocí fibroskopu. Nový přístroj je vybaven pokročilou cévní analýzou a systémem pro zjišťování průtoku krve vyšetřovaným orgánem, například mozkem, u cévní mozkové příhody. Přístroj je používán i pro vyšetření páteře, páteřního kanálu a eventuálně i kostí.

Další informace včetně fotografií najdete v článku zde.