Zahájení provozu nového denzitometru

Interní oddělení a osteologická ambulance Městské nemocnice Plzeň, Privamed a. s., využívají od července 2014 nový celotělový kostní denzitometr, který měří hustotu kostní tkáně a množství minerálů v kostech, tudíž slouží k diagnostice a sledování léčby osteoporózy (řídnutí kostí). Dosavadní přístroj Hologic Discovery nahradil nový model Hologic Horizon, který patří mezi špičkové lékařské přístroje. Plzeňská nemocnice Privamed na něm zahájila běžný provoz jako první nemocnice v České republice. 

Nový denzitometr Hologic Horizon je vysoce přesný, eliminuje chyby a zkreslení, má nové digitální detektorové pole s vysokým rozlišením a novým vysokofrekvenčním rtg generátorem. Má velmi nízké radiační záření. Díky přístroji je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou u pacienta rizika zlomenin spojených s osteoporózou. (Více o přístroji na www.hologic.cz) 

Jak přístroj dokáže odhalit osteoporózu? Denzitometr funguje na principu rentgenové absorpciometrie s minimálním množstvím rentgenového záření. Záření je natolik nízké, že není nutná žádná zvláštní ochrana. Přístroj naměří v určitých místech skeletu hustotu kostí, která může být snížena, pak je nezbytné doplnit i laboratorní parametry. Přístroj má navíc možnost měřit i množství celkového tělesného tuku, toho se může za určitých okolností využívat v obezitologii.  

Jak vyšetření denzitometrem probíhá? Vyšetření není nijak nepříjemné a je bezbolestné. Pacient leží a nad ním jezdí rameno přístroje. Nejčastěji se měří kyčelní kloub a bederní páteř. Celkově vyšetření trvá kolem 15 minut. Pokud má pacient vypsanou žádanku od lékaře, je vyšetření bezplatné, hrazené ze zdravotního pojištění. 

Co je osteoporóza? Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být menopauza, věk, podvýživa nebo nedostatek pohybu. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí či vytvořením hrbu. Obecně ve vyspělých zemích trpí osteoporózou kolem 5 % obyvatelstva. Naprostou převahu tvoří ženy, i když tímto onemocněním mohou trpět i muži.

Souhlasím se vším