Základní pojmy

Privamed MAMO Centrum

Přinášíme vám slovníček, který by Vám měl pomoci zorientovat se ve zdravotnické terminologii, často používané při mamografickém vyšetření.

RAKOVINA PRSU, ZHOUBNÉ ONEMOCNĚNÍ PRSNÍ ŽLÁZY, MALIGNÍ NÁDOR PRSU - to všechno jsou názvy jednoho onemocnění: nádoru v
prsu,který chová agresivně, pohlcuje své okolí, je schopen vysílat své buňky i do vzdálených orgánů a není-li včas nalezen a odstraněn, může přivodit své nositelce smrt.

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen, může je postihnout v kterémkoliv věku. Rakovinu prsu lze ve většině případů objevit pomocí rentgenologických metod mamografie a ultrasonografie, to znamená pomocí přístrojů, které se jmenují mamograf a ultrazvuk.

MAMOGRAF je přístroj, který umí na rentgenových snímcích ukázat zhoubný nádor již tehdy, nemá-li žena žádné potíže a nic podezřelého si v prsech nehmatá.

MAMOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ je vyšetření prsu pomocí mamografu. Provádějí ho téměř vždy ženy, speciálně školené laborantky. Vyšetření je trochu nepříjemné, není však bolestivé. Žena při vyšetření stojí. Každý prs je vyšetřen ze dvou stran, pokaždé se musí lehce zmáčknout, což může právě být nepříjemné. Bez tohoto zmáčknutí by však mamografický snímek neměl dobrou kvalitu, vyšetření by vlastně bylo zbytečné. Vzniklé mamografické snímky hodnotí lékaři. Nejsou-li na snímcích žádné podezřelé změny, je tím vyšetření ukončeno. Někdy nastane situace, že z mamografického snímku není možno
přesvědčivě určit, zda je žena zdravá. V tom případě je doplněno vyšetření ultrazvukem.

ULTRAZVUK NEBO TAKÉ SONOGRAF ČI ULTRASONOGRAF je přístroj, pomocí kterého rovněž dokážeme prsy vyšetřovat. 

ULTRAZVUKOVÉ VYŠETŘENÍ poskytuje jiné informace než mamografie, oba druhy vyšetření se ideálně doplňují. Platí, že ultrazvukové (sonografické) vyšetření nemůže nahradit vyšetření mamografem, může ho však významně doplnit a hodí se zejména pro vyšetřování prsů mladých žen, těhotných nebo
kojících maminek. Vyšetření je nebolestivé, žena při něm leží pohodlně na zádech, lékař, který vyšetření provádí, přejíždí sondou po celém prsu. I v ultrazvuku je možné nalézt malá a nehmatná podezřelá ložiska, která vedou k včasnému stanovení diagnózy rakoviny.

SCREENING (ČTI SKRÍNING) neboli preventivní program pro vyhledávání včasných stadií nádorů umožňuje ženám bezplatné vyšetření prsu. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45. roku života. Vyšetření se provádí jednou za dva roky. Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život. Je velmi dobré, dochází-li žena na jedno pracoviště, protože pro lékaře, kteří mamografické snímky
hodnotí je velmi přínosné, mohou-li porovnávat starší a nové snímky mezi sebou. Má-li žena vyšetření provedeno pokaždé někde jinde, mohou lékařům uniknout jemné rozdíly a tím i viditelné známky malého nádoru v mamografii.

BENIGNÍ (NEZHOUBNÝ) NÁLEZ je název pro nevýznamný nález v prsu. Může jít o cystu, což je dutinka vyplněná tekutým obsahem. Nebo
může jít o tukově vazivový uzlík, který se nazývá fibroadenom. Takových možností je více. Nejpodstatnější je, že benigní nález znamená, že se v prsu neděje nic významného nebo nebezpečného. Benigní nález je to, co v prsu může zůstat a nijak ženu neohrožuje na zdraví.

MALIGNÍ NÁLEZ je naopak název pro významný nález v prsu. Slovo maligní používají zdravotníci, chtějí-li říci, že nalezli zhoubné ložisko (ložisko rakoviny)

Souhlasím se vším